Gyventojams galvaninių elementų rūšiavimas lengvėja

Gyventojams galvaninių elementų rūšiavimas lengvėja

Galvaniniai elementai yra dažnai kasdienėje buityje naudojamas energijos šaltinis. Elementai ir baterijos paprastai naudojami televizorių pulteliuose, radijo imtuvuose, laikrodžiuose, elektroniniuose vaikų žaisluose bei kituose prietaisuose. Šie cheminę energiją nuolatine elektros srove paverčiantys įrenginiai skiriasi savo forma, chemine sudėtimi ir talpa, o pasibaigus naudojimo laikui priskiriami pavojingų atliekų kategorijai.

Netinkamos naudoti baterijos tampa atliekomis, kurias būtina rūšiuoti – jų negalima mesti kartu su buitinėmis atliekomis. Į šiukšliadėžę išmestos baterijos patenka į sąvartynus, kuriuose pradeda irti ir skleisti sunkiuosius metalus, tokius kaip nikelis, kadmis, cinkas, švinas. Cheminiai elementai per dirvą patenka į augalus ir gruntinius vandenis, o iš čia į gyvūnų bei žmonių organizmus, o tai gali sukelti pavojingas ligas.  

„Civinity” įmonių grupei pradėjus bendradarbiauti su pavojingųjų ir nepavojingųjų atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrove „Žalvaris“, administruojamuose daugiabučiuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Palangoje ir Kretingoje bus pastatyta 650 vnt. didelių ir 1000 vnt. mažesnių dėžučių galvaniniams elementams. Skaičiuojama, kad per metus gyventojai į jas turėtų išmesti apie 18 tonų senų nebenaudojamų baterijų. 

„Didžioji dalis gyventojų baterijas vis dar meta į šiukšlių dėžę. Iki šiol retai kuriame Lietuvos daugiabutyje gyventojams buvo sudarytos tinkamos sąlygos rūšiuoti: norint išmesti sveikatai ir aplinkai pavojingas nebenaudojamas baterijas, jiems tenka eiti iki artimiausios parduotuvės, turinčios galvaninių elementų surinkimo dėžutes, tad norint, kad gyventojams rūšiavimas taptų įpročiu, tam turi būti sudaromos tinkamos sąlygos“, – sako Nerijus Šarauskas, įmonių grupės „Civinity“ Lietuvos regiono vadovas.

Vilniaus daugiabučių laiptinėse iki liepos pabaigos numatyta pakabinti 150 vnt. dėžučių, tuo tarpu Kauno iki birželio mėn. jų bus pakabinta per 1000 vnt., o Klaipėdos regione (Klaipėda, Kretinga, Palanga) – 500. Didžioji, pilnai užpildyta dėžutė, talpina 15 kg galvaninių elementų, tuo tarpu mažoji – 8 kg baterijų.

Daugiau informacijos apie projektą skaitykite čia